Stambule praskriejo trečiasis Turkijos lietuvių sąskrydis

Jau trečią kartą istorijoje vykęs Turkijos lietuvių sąskrydis praėjusį šeštadienį buvo organizuojamas Turkijos kultūros ir ekonomikos sostinėje Stambule. Kaip minėjo Turkijos lietuvių bendruomenės valdybos narė ir pagrindinė renginio organizatorė Ieva Keskinė, prieš tai suvažiavimai vyko Ankaroje ir Kapadokijoje, o Stambulas yra geriausia vieta rengti tokio pobūdžio renginį, nes čia – viena didžiausių lietuvių bendruomenių Turkijoje. Turkijos lietuvių sąskrydis susilaukė didelio čia gyvenančių lietuvių susidomėjimo: tarp 130 dalyvių buvo atstovų iš Juodosios jūros regiono (Ordu miesto), Marmuro jūros regiono (Stambulo, Jalovos ir Izmito miestų), Egėjo jūros regiono (Izmiro miesto) ir Viduržemio jūros regiono (Alanijos ir Antalijos miestų).

Renginys prasidėjo šv. Mišiomis, kurios visų dalyvių džiaugsmui vyko lietuvių kalba kartu su Krekenavos bazilikos rektoriumi kunigu Gediminu Jankūnu. Pamaldų metu pritariant gitarai giedojo Turkijos lietuvių bendruomenės narių suburtas choras. Tokios pamaldos organizuojamos jau antrą kartą: kunigas Gediminas Jankūnas prieš 4 metus Stambule vykusiame atkurtos Lietuvos šimtmečio renginyje aukojo pirmąsias istorijoje šv. Mišias lietuvių kalba. Džiaugiamės, kad ir šiame sąskrydyje  pavyko suburti Turkijos lietuvių bendrai maldai ir tikimės, kad lietuviškos šv. Mišios taps neatskiriama visų būsimų bendruomenės suvažiavimų dalis.

Po pietų pertraukos sekė oficialioji renginio programos dalis. Sveikinimų kalbas bendruomenės nariams sakė Lietuvos Respublikos ambasadorius Turkijoje Ričardas Degutis, Lietuvos Respublikos Garbės konsulas Stambule Sarper Cengiz. Konsulas džiaugėsi vis stiprėjančiais Turkijos ir Lietuvos draugystės saitais, ypač dabartiniame karo Ukrainoje kontekste, kuomet Turkija nusprendė padovanoti Lietuvai kovinį droną „Bayraktar“, kuriam lietuviai surinko beveik 6 milijonus eurų.

Turkijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Elena Malašauskaitė pasidalino pastarųjų metų bendruomenės veikla ir aktualijomis: buvo aptarti Alanijoje veikiančios lietuviškos mokyklėlės veikla ir iššūkiai, tradiciniai renginiai ir šventės. Sąskrydyje dalyvavusi Seimo narė Dalia Asanavičiūtė aptarė diasporai aktualius klausimus: konsulinių paslaugų gavimo būdus ir naujoves, lituanistinio švietimo iššūkius, balsavimo internetu ir dvigubos pilietybės referendumo svarbą. Lina Žukauskaitė, Užsienio reikalų ministerijos Globalios Lietuvos departamento direktorė, parengė išsamią prezentaciją apie diasporos tautinės tapatybės puoselėjimą ir išsaugojimą. Buvo aptarta kalbos, tradicijų, istorijos išsaugojimo ir bendruomeniškumo skatinimo svarba. Taip pat buvo skatinama įsitraukti į gerovės kūrimą Lietuvoje, o sugrįžti norintiems suteikta informacija.

Renginio metu taip pat buvo paskelbta apie Turkijos lietuvių profesionalų klubo steigimą. Kaip minėjo bendruomenės valdybos narė I. Keskinė, tai yra svarbus žingsnis, padėsiantis prisidėti prie Lietuvos ekonominės diplomatijos: „Turkijoje turime tikrai labai daug nuostabių savo srities profesionalų, tiek statybų sektoriuje, meno, kultūros srityje, turizmo ar medicininio turizmo srityje, viešajame ar kituose sektoriuose. Mes pamatėme, kad tikrai yra poreikis, turime daug užklausų iš verslo atstovų, tiek iš Lietuvos, tiek iš kitų šalių.“

Sąskrydyje susirinkęs gausus mažųjų lietuvaičių būrys taip pat nenuobodžiavo. Oficialių pranešimų metu vyko vaikams skirtos kalėdinių meduolių dekoravimo dirbtuvės. O vakaronės metu tautinis ansamblis „Raskila“ išjudino ne tik vaikus, bet ir visus suaugusiuosius. Kaip ir šv. Mišios lietuvių kalba, taip ir ši vakaronė Stambule vyksta jau antrą kartą. Lietuviškų skanėstų ir muzikos šurmulyje pasibaigė trečiasis Turkijos lietuvių bendruomenės sąskrydis. Džiaugiamės, kad kaskart organizuojant Turkijos lietuvių suvažiavimą sulaukiame vis didesnio ne tik čia gyvenančių mūsų tautiečių, bet ir Lietuvos institucijų dėmesio. Tai yra didelė motyvacija bendruomenės narių iniciatyvoms ir ateities renginiams.

Parengė: Kristina Kocaoğlu
Nuotraukos: Kęstutis Kulikauskas; TLB archyvo

Advertisement

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s